cici-bota

Jak správně vybrat dětskou obuv


Věděli jste, že 99 % dětí se rodí s naprosto zdravýma nohama a s přibývajícím věkem se počet vad nohou zvyšuje? Dokonce asi jedna třetina prvňáčků přichází do školy s nohama různě poškozenýma v důsledku nošení nesprávné obuvi. K deformaci nohou dochází především nošením obuvi, která dobře nepadne – je buď příliš krátká, špičatá nebo úzká. Nicméně ani příliš široká bota není ta správná volba pro vaše děti. Noha zde klouže ke špičce a způsobuje vážné požkození nohy. Mezi další negativní faktory patří například přetěžování nohou, chůze naboso po tvrdých a rovných podlahách, nadměrná tělesná hmotnost, ale také nedostatek pohybu.

Dětská obuv by měla být dostatečně prostorná s kulatou špičkou, která poskytuje dostatek místa pro prsty. Čím rovnější je vnitřní strana obuvi, tím lépe, neboť palec je v přirozené poloze a není tlačen k ostatním prstům. V místě, kde se noha při chůzi ohýbá, musí být obuv co nejohebnější. Tuhá a nepoddajná obuv totiž způsobuje zvýšenou únavu, narušuje pohodlí chůze a hlavně zdravý vývoj nohou. Noha musí být dostatečně fixována a nesmí docházet k nežádoucím pohybům patní části nohy, proto by každá dětská obuv uzavřených střihů, respektivě sandálová s plnou patou měla mít dostatečně tlustý, vysoký a dlouhý opatek.

Důležité shrnutí:

  1. vybírejte obuv, která dobře padne do délky i do šířky a nezapoměňte na nadměrek
    10 – 15 mm,
  2. dětská obuv by měla mít prostornou kulatou špičku a dostatečně tuhý opatek,
  3. upřednostňujte kotníčkový střih šněrovací nebo s páskem na suchý zip,
  4. dětská noha velmi rychle roste, nezapomínejte proto na měření nohy a nošené obuvi,
  5. nové boty kupujte včas, když je zapotřebí. V souladu s růstem nohou platí, že čím menší dítě, tím více párů za rok,
  6. nezapomeňte, že dětská noha se vyvíjí, její kosti jsou měkké a případné nedodržení základních zásad může mít za následek doživotní požkození nohy dítěte,
  7. mějte vždy na paměti, že obuv není jen módním doplňkem oblečení Vašeho dítěte, ale slouží hlavně jako podpůrný a stabilizující element zdravého vývoje jeho nohou.
908-bokem

Jak správně měřit nožičky

Protože se udávaná velikost může u různých výrobců lišit, doporučujeme vždy před zakoupením nových botiček přeměřit velikost chodidla. V každé specializované prodejně by měli mít k dispozici metr určený k tomuto účelu. Pokud chcete změřit velikost nohy doma, postupujte podle následující rady:  dítě postavte na papír a označte nejdelší vzdálenosti – špičku nejdelšího prstu a konec patičky. Tuto vzdálenost změřte pomocí pravítka a najděte odpovídající velikost zde:

Botičky Marines (skupina 17-21):

do 10,5 cm = vel. 17
do 11,2 cm = vel. 18
do 11,9 cm = vel. 19
do 12,6 cm = vel. 20
do 13,3 cm = vel. 21

Tyto botičky jsou už vyráběny včetně nadměrku 7 mm, proto mají specifické měření.

Všechny další skupiny:

do 11,2 cm = vel. 19
do 11,9 cm = vel. 20
do 12,6 cm = vel. 21
do 13,3 cm = vel. 22
do 13,9 cm = vel. 23
do 14,5 cm = vel. 24
do 15,2 cm = vel. 25
do 15,9 cm = vel. 26
do 16,5 cm = vel. 27
do 17,1 cm = vel. 28
do 17,7 cm = vel. 29
do 18,4 cm = vel. 30
do 19 cm = vel. 31
do 19,7 cm = vel. 32
do 20,4 cm = vel. 33
do 21,1 cm = vel. 34
do 21,8 cm = vel. 35

Uvedené velikosti jsou již včetně doporučeného nadměrku(kousek místa navíc, který dovoluje pohyb rostoucím prstíkům) 0,7 cm. Maximální doporučený nadměrek je 1,5 cm, pokud tedy víte, že Vašemu dítku roste nožička opravdu rychle, nemusíte se obávat koupit o jednu velikost větší.

Při výběru zohledňujte také stavbu nožičky. Pro vyšší nárty jistě oceníte botičky na suchý zip, do kterých nožička snadno vklouzne. Naopak pro děti s nižším nártem nebo užší nožičkou doporučujeme boty na tkaničky, díky kterým můžete botičku stáhnout tak, jak přesně potřebujete.